Home > About MSHS > Secondary > School Achievements

School Achievements

2018

Coming soon        

2017

academic programme ACHIEVEMENTS


Mathematics Department


Name of Competition Division/ Category Achievement
Singapore Mathematical Olympiads Competition 2017
3 Silver and 8 Bronze


science department


Name of Competition Division/ Category Achievement
Singapore's National Science Experiment 2017
Silver
18th Elementz Science and Research Conference and Exhibition
Certificate of Commendation; and
Silver
Singapore Junior Biology Olympiad 2017     4 Silver and 1 Bronze
Singapore Junior Physics Olympiad 2017    2 Silver and 2 Bronze
 ICAS Science Awards   High Distinction 
Science Buskers' Competition    Finalists 



Sports Achievements


Archery


Name of Competition Division/ Category Achievement
7th National Interschool Archery Championship 2017  'B'   Overall Champion
7th National Interschool Archery Championship 2017 'B'/ Individual 1st. 2nd and 4th
 7th National Interschool Archery Championship 2017 (Recurve)    'C'  Overall Champion
7th National Interschool Archery Championship 2017  'C'/ Individual   1st, 3rd and 4th
Junyuan Friendly Archery Competition 2017  Individual   1st
 Junyuan Friendly Archery Competition 2017 Team  1st, 2nd, 3rd and 4th
National School Games  'B'   Overall Champion
 Singapore Polytechnic Archery Invitational Open 2017  Team 3rd 
Singapore National Games
(Archery) 2017 
  1st and 2nd

Athletics


Name of Competition Division/ Category Achievement
Akira Swift Goh Teck Phuan Memorial Age Group Cross Country Championship 2017
2nd; 6th and 9th
Manulife-Flash Cross Country Run 2017
3rd; 4th and 5th

badminton


Name of Competition Division/ Category
Achievement
Singapore Schools Sports Council (SSSC) North Zone Badminton Championship 2017 'B' 2nd Runner-up
Singapore Schools Sports Council (SSSC) North Zone Badminton Championship 2017 'C' 2nd Runner-up

BASKETBALL


Name of CompetitionDivision/ Category
Achievement
East View Secondary School League

Champion
 Second Tier 'C' Division League 
(Six Schools Invitation League) 2017
 'C'2nd Runner-up 


softball


Name of Competition Division/ Category Achievement
Singapore Recreation Club Softball Carnival 'C' 3rd

table tennis


Name of Competition Division/ Category
Achievement
Singapore Schools Sports Council (SSSC) North Zone Table Tennis Championship 2017 'C' Champion
Singapore Schools Sports Council (SSSC) North Zone Table Tennis Championship 2017 'B' 2nd Runner-up
 Singapore Schools Sports Council (SSSC) National Table Tennis Championship 2017 'C'  2nd Runner-up 
  Singapore Schools Sports Council (SSSC) National Table Tennis Championship 2017 'C'/ Individual   Top 4

taekwondo club


Name of Competition Division/ Category Achievement
2017 National School Games Taekwondo Championships (Poomsae) 'C'/ Team 1st and 3rd
2017 National School Games Taekwondo Championships (Poomsae) 'C'/ Individual 1st and 2nd
2017 National School Games Taekwondo Championships (Poomsae)  'B'/ Team   2nd and 3rd
 2017 National School Games Taekwondo Championships (Kyorugi)  'C'/ Individual  3rd
  2017 National School Games Taekwondo Championships (Kyorugi)  'B'/ Individual  
 1st, 2nd and 3rd
  2017 National School Games Taekwondo Championships (Kyorugi)   'B'  Overall Champion

tenpin bowling


Name of Competition Division/ Category Achievement
National School Games Tenpin Bowling Championship 'B' 3rd Overall
National School Games Tenpin Bowling Championship 'B'/ Doubles 2nd
 National School Games Tenpin Bowling Championship 'C'   3rd Overall
 National School Games Tenpin Bowling Championship 'C' / Team  2nd

wushu


Name of Competition Division/ Category Achievement
National School Games Wushu Championship (Cudgel) 'C' 2nd
National School Games Wushu Championship (Broadsword) 'C' 3rd



Uniformed Groups ACHIEVEMENTS


national police cadet corps


Name of Competition Division/ Category Achievement
 Unit Overall Proficiency Award     Gold
NPCC Drill Competition 2017
7th

NATIONAL CADET CORPS (SEA)


Name of Competition Division/ Category Achievement
 NCC Best Unit Competition    Gold


scout


Name of Competition Division/ Category Achievement
 Frank Cooper Sands Award   Gold
South Area Scout and Venture Scout Orienteering Competition 2017
Silver; and
Bronze

St. John Brigade


Name of Competition Division/ Category Achievement
 Corps Achievement Award    Gold
Zone First Aid Competition
Ambulance Adult Team
1st
Zone First Aid Competition  Ambulance Cadet Team 1st and 3rd Position
 Zone First Aid Competition 
Best Ambulance Leader  
National First Aid Competition   Ambulance Adult Team  4th
National First Aid Competition    Ambulance Cadet Team 3rd  


Performing arts ACHIEVEMENTS


symphonic band


Name of Competition Division/ Category Achievement
Singapore Youth Festival Arts Presentation Symphonic Band Certificate of Distinction

chinese orchestra


Name of Competition Division/ Category Achievement
Singapore Youth Festival Arts Presentation Chinese Orchestra Certificate of Distinction



clubs and societies ACHIEVEMENTS


marist robotics and programming club


Name of Competition Division/ Category Achievement
StrITwise Final Challenge 2017
1st
 Bull's Eye Competition 2017   Best Sportsmanship Award 
National Robotics Competition 2017   
3rd; and
Best Programming 
 National Robotics Competition 2017   
 2nd; and 
Best Engineering Design

english literary society


Name of Competition Division/ Category Achievement
Inter-School National Scrabble 
Championship 2017
'B'/ Cup 1st and 3rd
 Inter-School National Scrabble Championship 2017  'C'/ Cup  2nd and 4th
  Inter-School National Scrabble Championship 2017 'B'/ Bowl   1st
 Inter-School National Scrabble Championship 2017  'B'/ Plate  1st and 2nd
 Inter-School National Scrabble Championship 2017  'C'/ Plate   3rd
  Inter-School National Scrabble Championship 2017  'B'/ Plate 4th  
 Super Zone Schools Scrabble Competition 2017 'C'/ Team 1st 
 Super Zone Schools Scrabble Competition 2017 'C'/ Individual  1st
Super Zone Schools Scrabble Competition 2017   'B'/ Team  2nd and 3rd

chinese LITERARY, drama and debate SOCIETY


Name of Competition Division/ Category Achievement
National Story Challenge 2017 Individual Champion
National Story Challenge 2017   Team  Merit
 All Singapore Secondary Schools Xiangsheng Competition  
2nd; and
Merit
 Singapore Youth Festival Arts Presentation Drama  Certificate of Distinction 
"Xin Lei Jiang" - 15th National Secondary School Chinese Creative Writing Competition    2nd 
 "My Story" - Chinese Speech Competition   2nd 

outdoor activities club


Name of Competition Division/ Category Achievement
National School Bouldering Championship 'C' 3rd