Home > About MSHS > Primary > Our Staff > Department

Department

School LeadersKey PersonnelEnglishChineseMathematicsSciencePE and AestheticsBicultural ProgrammeCCE and NEICTStudent ManagementAllied EducatorsExecutive and Administrative Staff

School Leaders

Name Designation
Woo Soo Min (Mrs) Principal
Benedict Lim (Mr) Vice-Principal
Maria Koh (Mrs) Vice-Principal
Tan Kok Kwang (Mr) Vice-Principal (Admin)

Key Personnel

Name Designation
Tan Kha Ghee (Mrs)
School Staff Developer (SSD)
Anitha Arul (Mrs)
HOD / English
 Zhang Su Mei (Mdm)HOD / Chinese 
Lim Ai Guat Audrey (Mrs)
HOD / Mathematics
Chiam Ru Qi (Ms) HOD / Science
 Wee Chun Tor Laverne (Mdm)HOD / Bicultural Programme 
Ng Kim Neo Helen (Ms)
HOD / ICT
Low Sear Weeh (Mrs)
LH / English
Tee Ying Chun (Mdm)
LH / Chinese
See Pek Hwa Joanne (Mdm)
LH / Mathematics
Chow Ying Xuan Grace (Ms)  LH / Science (Covering)
Tan Oon Hang (Mdm) Year Head (P1-2) 
Tan Lee Keng Michelle (Ms)
SH /Year Head (P3-4)
Lee Chia Wei Alvin (Mr)  SH / Year Head (P5-6) (Covering)
Chiang Lay Hoon (Mdm)   SH / Bicultural Programme
Noradlina Bte Mohamed (Ms)
SH / CCE & NE Coordinator
 Wong Yuyi Jeremy (Mr)SH / CCE 
 Ow Yong Choo Ee Joel (Mr) HOD / PE
Mohammad Rizal Bin Kamid (Mr)
SH / PE
Ang-Teo Sai Hiang Helen (Mrs)
SH / Student Management (Covering)

English

Name Designation
Anitha Arul (Mrs)
HOD / English
Low Sear Weeh (Mrs)
LH / English
Ang Siam Gek Evelyn (Ms) ST / English
Sivagami Alagappan (Mdm)
ST / English
 Ong Hui Ming Ann (Mrs)ST / CCE
 Abigail Abraham (Ms) Teacher
 Hailwa Moree (Mdm)Teacher
Hong Lai Fun (Ms) Teacher
 Ilanggo-Sai Syamla Krisna (Mrs)Teacher
 June Sim Ming Yin (Ms)Teacher
  Kek I Lynn Priscilla (Mdm)Teacher
 Lau Hui Wen (Ms)Teacher
Lau Nguen Kee (Ms) Teacher
May San Priscilla Yam (Mdm)
Teacher
Rahaini Subhan Binte Mohamed Sulor (Mdm)
Teacher
Rusydiana Kusni (Ms)Teacher
Seah Jia Xin Anna (Ms)
Teacher
Sharmini Jayasughavanagopal (Ms)Teacher 
Su Fang Yee (Mdm)
Teacher
Toh-Lai Wei Xuan (Mrs)
Teacher
Yen Ling Vivien Goh (Mdm)
Teacher

Chinese

Name Designation
Zhang Su Mei (Mdm)
HOD / Chinese
 Tee Ying Chun (Mdm)LH / Chinese
Ong Bee Kian (Mdm) ST / Chinese
Chew Kim Moi (Mdm) Teacher
Chua Kho Shin (Mdm) Teacher
Fang Meiling (Mdm) Teacher
Goh Mei Hui (Mdm)Teacher
Liu Xiaoyu (Ms) Teacher
Mang Linlin (Mdm) Teacher
Ng Beng Choo (Ms) Teacher
Ng Chui Nee (Ms) Teacher
 Ong Yin Lian (Mdm)Teacher
 Seah Yu Jie (Ms)Teacher
 Tan Leng Leong (Mr) Teacher
Tan Poh Kian (Ms) Teacher
Tan Yi Fang (Ms)  Teacher
Tong Hwee Kwan (Ms) Teacher
Xie Meng (Mdm) Teacher
Zhang Huiyun (Ms)  Teacher
 Zhang Miao (Mr) Teacher
Zou Yang (Mdm) Teacher
 Tan Siew Lian (Mdm) Allied Educator / Chinese

Mathematics

Name Designation
Lim Ai Guat Audrey (Mrs) HOD / Mathematics
See Pek Hwa Joanne (Mdm) LH / Mathematics
Ng Mui Chin (Mdm) ST / Mathematics
 Tan-Chua Lee Hwee Linda (Mrs) ST / Mathematics
Anthony-Chia Wei Ling Carrissa (Mrs)Teacher 
Cheong Shu Hui (Ms) Teacher
 Chow Yoke Sin Angela (Mdm)Teacher 
Fatmah Haider Bageshe Siti (Mdm) Teacher
Hernidiana Mansor (Mdm) Teacher
  Jenny Lim Siow Ching (Mdm)Teacher 
 Kek I Lynn Priscilla (Mdm) Teacher
 Lek Kah Han Brandon (Mr) Teacher
Lim Bee Hong Pauline (Ms) Teacher
Nurmayah Bte Mohamed Isa (Mdm) Teacher
Sim-Phang Shin Chee Melinda (Mrs) Teacher
Siti Mardhiah Abdul Raman (Mdm)
Teacher
Yew Su Fong (Mdm) Teacher

Science

NameDesignation
Chiam Ru Qi (Ms)HOD / Science
 Chow Ying Xuan Grace (Ms)LH / Science (Covering)
Noraisha Hamzah A (Mdm)
ST / Science
 Tay-Ang Poh Qin (Mrs) ST / Science
 Abigail Abraham (Ms) Teacher
 Alice Ng (Ms)Teacher
Chen Yi Siu Priscillia (Mrs) Teacher
 Chia Puay Hua (Mr) Teacher
Reuben Dominic Phay (Mr) Teacher
Sharmini Jayasughavanagopal (Ms)  Teacher
Tan Hui Ling Gwendolyn (Ms)  Teacher
Quek-Ng Li Qin Ashley (Mrs)  Teacher
Clement Dominic Gomez (Mr) Allied Educator / Science 

PE and Aesthetics

Name Designation
  Ow Yong Choo Ee Joel (Mr) HOD / PE
Mohammad Rizal Bin Kamid (Mr)
SH / PE
 Charlotte Tan Hwee Pheng (Ms)  ST / Aesthetics
Wong Loong Ju Jeffrey (Mr) ST / PE
Chua Yu Han (Ms) Teacher
Chuah Yen Ming (Mdm) Teacher
 Ho Jia Le Larissa (Ms) Teacher
Illiyana Mohammad (Ms) Teacher
Koh Kai Guan Robin (Mr) Teacher
Low Kee Cai (Mr) Teacher
Pang Toh Jin (Mr) Teacher
 Tee Kai Yuan (Mr) Teacher
Vinodkumar S/O Murugan (Mr) Teacher
Wong Chee Wai Eugene (Mr) Teacher
 Tan Mei Xin (Ms) Allied Educator / PE and Aesthetics

Bicultural Programme

Name Designation
Wee Chun Tor Laverne (Mdm)HOD / Bicultural Programme 
Chiang Lay Hoon (Mdm) SH / Bicultural Programme
Chew Kim Moi (Mdm) Teacher
Fang Meiling (Ms) Teacher
Goh Mei Hui (Mdm) Teacher
Koh Chek Seng (Mr) Teacher
 Liu Xiaoyu (Ms) Teacher
 Mang Linlin (Mdm) Teacher
 Ng Beng Choo (Ms) Teacher
Seah Yu Jie (Ms) Teacher
Tan Poh Kian (Ms) Teacher
Tan Yi Fang (Ms) Teacher
Xie Meng (Mdm) Teacher
 Zou Yang (Mdm) Teacher
 Tan Siew Lian (Mdm)Allied Educator / Chinese 

CCE and NE

Name Designation
Noradlina Bte Mohamed (Ms) SH / CCE & NE Coordinator
Wong Yuyi Jeremy (Mr) SH / CCE
Ong Hui Ming Ann (Mrs) ST / CCE 
Boon Swee Cho Alethea (Mrs) ST / English
 Anthony-Chia Wei Ling Carrissa (Mrs) Teacher
 Cheong Shu Hui (Ms) Teacher
 Chia Puay Hua (Mr) Teacher
Chow Yoke Sin Angela (Mdm) Teacher
Chuah Yen Ming (Mdm)  Teacher
 Fatmah Haider Bageshe Siti (Mdm) Teacher
Hailwa Moree (Mdm) Teacher
 Hernidiana Mansor (Mdm) Teacher
Ho Huan Xin (Ms) Teacher
 Ho Jia Le Larissa (Ms) Teacher
 Hong Lai Fun (Ms) Teacher
 Ilanggo-Sai Syamla Krisna (Mrs) Teacher
 Illiyana Mohammad (Ms) Teacher
 Jenny Lim Siow Ching (Mdm) Teacher
 Koh Kai Guan Robin (Mr) Teacher
 Lau Hui Wen (Ms) Teacher
Lek Kah Han Brandon (Mr)  Teacher
 May San Priscilla Yam (Mdm) Teacher
 Neo Wei Keong Alphonsus (Mr) Teacher
 Nurmayah Bte Mohamed Isa (Mdm) Teacher
 Pang Toh Jin (Mr)  Teacher
Quek-Ng Li Qin Ashley (Mrs)
Teacher
 Rusydiana Kusni (Ms)Teacher 
 Su Fang Yee (Mdm) Teacher
 Tan Hui Ling Gwendolyn (Ms) Teacher
 Tee Kai Yuan (Mr) Teacher
Wong Chee Wai Eugene (Mr) Teacher
Yew Su Fong (Mdm) Teacher

ICT

Name Designation
Ng Kim Neo Helen (Ms) HOD / ICT
June Sim Ming Yin (Ms) Teacher
Low Kee Cai (Mr) Teacher
Neo Wei Keong Alphonsus (Mr) Teacher
 Ng Chui Nee (Ms) Teacher
Ong-Ng Jia Wen (Mrs) Teacher
 Reuben Dominic Phay (Mr)Teacher 
Siti Mardhiah Abdul Raman (Mdm)  Teacher
Toh-Lai Wei Xuan (Mrs) Teacher
 Vinodkumar S/O Murugan (Mr) Teacher
Zhang Huiyun (Ms) Teacher
Zhang Miao (Mr) Teacher

Student Management

Name Designation
Ang-Teo Sai Hiang Helen (Mrs) SH / Student Management (Covering)
 Alice Ng (Ms) Teacher
Chu Qiu Ling Charlene (Mdm) Teacher
 Chua Yu Han (Ms) Teacher
Lim Yi Min Yvonne (Ms) Teacher
Seah Hou Kiat (Mr)  Teacher
Tan Leng Leong (Mr) Teacher

Allied Educators

Name Designation
Shanta K Rajoogopal (Mrs) Counsellor
Lee Li Ting (Mdm)  Allied Educator / LBS
Liew Li Lian (Mdn) Allied Educator / LBS
 Tan Siew Lian (Mdm) Allied Educator / Chinese 
 Clement Dominic Gomez (Mr) Allied Educator / Science
 Tan Mei Xin (Ms) Allied Educator / PE and Aesthetics

Executive and Administrative Staff

Name Designation
Cheryl Chan (Ms) Administration Manager
Joseph Richard Henry (Mr) Operations Manager
Seah Yong Huat (Mr)  Operations Manager
Tan Huey Chyi Carol (Ms)  Admin Executive
Chng Soke Chye Lucy (Mdm) Corporate Support Officer
 Ong Choo Thing (Mdm)  Corporate Support Officer
Tumirah Binte Roslan (Mdm)  Corporate Support Officer
 Tan Check Boon Redzuan (Mr) School Program Executive