Home > About MSHS > Primary > School Achievements

School Achievements

2019

CCA ACHIEVEMENTS


CHESS CLUB


Name of CompetitionDivision (Junior/Senior)Achievement
71st National Schools Individual Chess Championships 2019
Boys Under 10Champion - National
Merit - National
Champion - North Zone
Merit - North Zone
71st National Schools Individual Chess Championships 2019
 Boys Under 122nd Placing - North Zone
Merit - North Zone
Merit - National

SOFTBALL


Name of CompetitionDivision (Junior/Senior)Achievement
National Softball Championship 2019
Senior1st Runner-up

TABLE TENNIS


Name of CompetitionDivision (Junior/Senior)Achievement
(Zonal) National Primary Schools Junior 
Table Tennis Competition 2019
Senior2nd Placing
 National Primary Schools Junior Table Tennis Competition 2019Junior 1 Singles Tier 1 (Gold)
1 Singles Tier 1 (Silver)
1 Singles Tier 2 (Silver)
1 Doubles Tier 3 (Gold)
1 Doubles Tier 2 (Silver) 
 National Primary Schools Junior Table Tennis Competition 2019Senior  Top 8 Placing

TAEKWONDO


Name of CompetitionDivision (Junior/Senior)Achievement
2019 National School Games
Taekwondo Championships
JuniorPoomsae (Indv) Blue 4 - 6th Placing
Poomsae (Indv) Red 1 - 1st Placing
Poomsae (Indv) White 9 - 3rd & 4th Placing
Poomsae (Team) White 9 - 1st Placing
Poomsae (Team) Yellow 8 - 1st Placing
Poomsae (Team) Yellow 7 - 1st Placing
Poomsae (Team) Blue 4 - 2nd Placing
Poomsae (Team) Red 2 - 2nd Placing
Poomsae (Team) Red 1 - 3rd Placing
Kyorugi (Red Belt under 28kg) - 3rd Placing
Kyorugi (Poom Belt under 24kg) - 3rd Placing
Kyorugi (Poom Belt under 28kg) - 3rd Placing
 2019 National School Games
Taekwondo Championships
SeniorPoomsae (Indv) Red 2 - 4th & 6th Placing
Poomsae (Indv) Blue 3 - 4th Placing
Poomsae (Team) Blue 3 - 1st Placing
Kyorugi (Poom Belt under 42kg) - 3rd Placing

WUSHU


Name of CompetitionDivision (Junior/Senior)Achievement
National Primary Schools Wushu
Championships 2019
Junior5-Duan Sword - 1st Placing
Group Quanshu - 5th Placing
4-Duan Sword - 6th Placing
4-Duan Sword - 6th Placing
3-Duan Nanquan (Southern Fist) - 8th Placing
3-Duan Changquan - 8th Placing
4-Duan Spear - 8th Placing
1st International Spear - 8th Placing
 National Primary Schools Wushu
Championships 2019
 Senior1st International Nanquan -2nd Placing
4-Duan Broadsword - 2nd Placing
5-Duan Broadsword - 2nd Placing
5-Duan Cudgel - 3rd Placing
5-Duan Broadsword - 4th Placing
4-Duan Cudgel - 4th Placing
5-Duan Cudgel - 4th Placing
4-Duan Broadsword - 6th Placing
5-Duan Sword - 7th Placing
Group Quanshu - 7th Placing
5-Duan Sword - 8th Placing
4-Duan Cudgel - 8th Placing
Group Weapon - 8th Placing
Senior Division - 4th Placing



2018

CCA ACHIEVEMENTS


Art Club


Name of CompetitionDivision (Junior/Senior)Achievement
Singapore Youth Festival (SYF)
Arts Celebration
C (Primary 5-6)Certificate of Recognition


BOWLING


Name of CompetitionDivision (Junior/Senior)Achievement
17th National Primary School
Bowling Championships 2018
Junior4th position - National
17th National Primary School
Bowling Championships 2018
Senior4th position - National


CHESS CLUB


Name of CompetitionDivision (Junior/Senior)Achievement
70th National Schools Individual Chess Championships 2018
Lower Junior1st Placing - National
1st Placing - North Zone
Merit - North Zone
70th National Schools Individual Chess Championships 2018
 Junior1st Placing - North Zone
3rd Placing - North Zone
Merit - National
59th National Inter-School Team Chess Championships 2018Open Under 92nd Placing - North Zone

CUB SCOUTS


Name of CompetitionDivision (Junior/Senior)Achievement
Frank Cooper Sands Award-Gold Award

Softball


Name of CompetitionDivision (Junior/Senior)Achievement
National Softball Championship 2018
 Junior1st Runner-up
 National Softball Championship 2018 Senior1st Runner-up 

String Ensemble


Name of CompetitionDivision (Junior/Senior)Achievement
Singapore Youth Festival 2018
 Art PresentationCommendation

TABLE TENNIS


Name of CompetitionDivision (Junior/Senior)Achievement
(Zonal) National Primary Schools Junior
Table Tennis Competition 2018
Junior2nd Placing
(Zonal) National Primary Schools Junior 
Table Tennis Competition 2018
Senior2nd Placing
National Primary Schools Junior Table Tennis Competition 2018
JuniorTop 16 Placing
 National Primary Schools Junior Table Tennis Competition 2018Senior  Top 8 Placing

TAEKWONDO


Name of CompetitionDivision (Junior/Senior)Achievement
National School Games
Taekwondo Championship 2018
JuniorPoomsae (Team) Yellow - 1st Placing
Poomsae (Team) Blue - 2nd Placing
Poomsae (Team) Red - 2nd Placing
Kyorugi (Poom Belt under 24kg) - 1st Placing
Kyorugi (Poom Belt under 36kg) - 3rd Placing
 National School Games
Taekwondo Championship 2018
 SeniorPoomsae (Team) Red - 2nd Placing
Kyorugi (Poom Belt under 38kg) - 3rd Placing

WUSHU


Name of CompetitionDivision (Junior/Senior)Achievement
National Primary Schools Wushu
Championships 2018
Junior5-Duan Broadsword - 4th Placing
4-Duan Sword - 4th Placing
5-Duan Cudgel - 5th Placing
5-Duan Sword - 5th Placing
3-Duan Nanquan - 5th Placing
Spear - 6th Placing
4-Duan Broadsword - 8th Placing
 National Primary Schools Wushu
Championships 2018
 SeniorNanquan - 3rd Placing
4-Duan Spear - 4th Placing
Nan Dao - 4th Placing
Nan Gun - 4th Placing
5-Duan Nanquan - 5th Placing
5-Duan Broadsword - 5th Placing
5-Duan Sword - 6th Placing
5-Duan Cudgel - 7th Placing
Nan Gun - 8th Placing
4-Duan Sword - 8th Placing
Group Quanshu - 4th Placing
Group Weapon - 8th Placing



2017

ACADEMIC PROGRAMME ACHIEVEMENTS

华文部


Name of Competition Division/ Category Achievement
第二十三届(2017)
全国小学现场华文创作比赛

乙组季军


MATHEMATICS DEPARTMENT


Name of Competition Division/ Category Achievement
Singapore and Asean Schools Math Olympiad (SASMO)

8 Gold, 11 Silver and 22 Bronze
Singapore Mathematical Olympiad for Primary Schools (SMOPS)    1 Gold and 3 Bronze 
RI Primary Math World Contest (RIPMWC) Junior  2 High Distinction, 8 Distinction and 4 Credit
 RI Primary Math World Contest (RIPMWC) Senior  1 Distinction and 3 Credit
NUS High Mathematics Olympiad Singapore (NMOS)    8 Silver, 3 Credit and 8 Honourable Mentions 
 Singapore International Mathematics Olympiad Challenge (SIMOC)
  Overall Champion P5 (Individual)


Other ACHIEVEMENTS


ICT DEPARTMENT


Name of Competition Division/ Category Achievement
2017 National Primary Game Creation Competition (NPGCC)

3D Hive – Champion


CCA achievements


Badminton


Name of Competition Division (Junior/Senior) Achievement
(Zonal) North Zone Inter-Primary Schools
Badminton Championships 2017
Junior  4th Placing
(Zonal) North Zone Inter-Primary Schools
Badminton Championships 2017
Senior
1st Runner-up
National Primary Schools
Badminton Championships 2017
 Senior 3rd Placing


BASKETBALL


Name of Competition Division (Junior/Senior) Achievement
(Zonal) North Zone Primary Schools
Basketball Championships 2017
Senior 4th Placing

BOWLING


Name of Competition Division (Junior/Senior) Achievement
16th National Tenpin
Bowling Championships 2017
Junior 3rd Placing - Singles
2nd Placing - Team
2nd Placing - Overall
16th National Tenpin
Bowling Championships 2017
Senior 2nd Placing - Singles
2nd Placing - Team
3rd Placing - Team
Champion - Doubles
Overall Champion

Chess Club


Name of Competition Division (Junior/Senior) Achievement
National Schools Individual Chess Championships 2017 Lower Junior Overall 1st
1st North Zone Merit
3rd North Zone Merit
National Schools Individual Chess Championships 2017  Junior Overall Merit
North Zone 3rd
North Zone Merit
 National Schools Individual Chess Championships 2017 Senior  North Zone Merit

CHINESE CHESS


Name of Competition Division (Junior/Senior) Achievement
22nd Chayangbei National Students
Individual Championships 2017
U8 Category 2nd Placing

CUB SCOUTS


Name of Competition Division (Junior/Senior) Achievement
Frank Cooper Sands Award 2016 - Gold Award

GYMnastics


Name of Competition Division (Junior/Senior) Achievement
National Schools Games Artistic Gymnastics
Championships 2017
Junior U9 2nd Placing - Vault Event

Robotics club


Name of Competition Division (Junior/Senior) Achievement
Singapore Tech Challenge 2017
Robo Gladiators
Division B Champion - Team Event


Softball


Name of Competition Division (Junior/Senior) Achievement
National Primary Schools Softball
Championships 2017
Senior
2nd Placing

Sports Climbing


Name of Competition Division (Junior/Senior) Achievement
National Primary Schools Sport Climbing
Championships 2017
Junior 3rd Placing


Swimming


Name of Competition Division (Junior/Senior) Achievement
58th National Inter-Primary School 
Swimming Championships 2017
 D-Division 50m Backstroke / 50m Breaststroke
2nd and 3rd Placing
50m Butterfly / 50m Breaststroke
1st and 2nd Placing
50m Butterfly / 50m Backstroke
2nd Placing
50m Breaststroke / 50m Freestyle
3rd Placing

Table Tennis


Name of Competition Division (Junior/Senior) Achievement
(Zonal) North Zone Primary Schools
Table-Tennis Championships 2017
Junior Champion
(Zonal) North Zone Primary Schools
Table-Tennis Championships 2017
Senior 3rd Placing
National Primary Schools
Table-Tennis Championships 2017
Junior 4th Placing

Taekwondo


Name of Competition Division (Junior/Senior) Achievement
National Inter-Primary Schools
Taekwondo Championships 2017
Junior 2nd Placing - Poomsae Event (Team)
 National Inter-Primary Schools
Taekwondo Championships 2017
 Senior  3rd Placing - Kyorugi Event

Wushu


Name of Competition Division (Junior/Senior) Achievement
National Primary Schools Wushu
Championships 2017
Junior 5-Duan Broadsword - 2nd Placing
5-Duan Sword - 3rd Placing
5-Duan Nanquan - 3rd Placing
Nanquan - 4th Placing
4-Duan Cudgel - 4th Placing
 National Primary Schools Wushu
Championships 2017
 Senior 5-Duan Cudgel - Champion
5-Duan Broadsword - 2nd Placing
4-Duan Spear - 3rd Placing
5-Duan Spear - 4th Placing