Home > About MSHS > Secondary > Our Staff > Departments

Departments

School LeadersKey PersonnelSenior TeachersEnglishChineseMathematicsScienceHumanities PE, Aesthetics and ICTAllied EducatorsExecutive and Administrative StaffICT Staff

School Leaders

Name Designation
Woo Soo Min (Mrs) Principal
Tan Ching Huat (Mr) Vice-Principal
Tan Kim Koon (Mr) Vice-Principal

Key Personnel

Name Designation
Sylvia Roche (Mrs) Year Head
Shariffa Aminah (Ms)Year Head
Choo-Lim Qing Yi (Mrs)HOD / CCE
Goy Wee Peng Edmund (Mr) School Staff Developer (SSD)
Lei Huichun (Ms)HOD / SAP 
Tan Kok Wee Louis (Mr)HOD / English Language 
Yuan Feng (Ms) HOD / Chinese Language
Loh Yeong Jing Elenda (Mrs) HOD / Mathematics
Ong Siok Lee (Mrs) HOD / Science
Kamaludin B Bahadin (Mr) HOD / Humanities
Suresh s/o Sivakadacham (Mr) HOD / PE & Aesthetics
Koh Yew Kiat (Mr) HOD / CCA
Low Hwang Chee (Mr) HOD / ICT
Tan Lin Chuan (Mr) Assistant Year Head
Zheng Kankan (Ms) SH / English Literature
Florence Lim Jie Ru (Ms) SH / SAP & Bi-Cultural
Teng Chai Chew (Mr) LH / Mathematics
Chia Kian Boon Edwin (Mr) SH / Physics
Chong Shao Hong (Mr) SH / PE
Tan Xian Jing (Mr) SH / ICT
Seah Ching San, Paul (Mr) SH / Student Management

Senior Teachers

Name Designation
Chong Yew Keng Audrey (Mrs) ST / English Language
June Henry (Mrs)  ST / English Literature
Chan Yan Khim (Mrs) ST / Mathematics
Chang Yueh Fong (Ms) ST / Mathematics 
Lee Kim Hong (Ms) ST / Chemistry
Teo Seck Tuan (Mr) ST / Biology
Lucy Yeo (Ms) ST / Chemistry
Wong Xiu Yan (Ms) ST/ Social Studies

English

Name

Designation

Tan Kok Wee Louis (Mr)
HOD / English Language 
Zheng Kankan (Ms)  SH / English Literature 
Chong Yew Keng Audrey (Mrs) ST / English Language
June Henry (Mrs)  ST / English Literature
Marissa Wahid (Mrs Champion)
Teacher 
Clarence Yeo Yi Wen (Mr) Teacher
Hannah Lois Ng (Ms) Teacher
Jasmine Yeo-Sadanandan (Mrs) Teacher
Justin Law Kah Yong (Mr) Teacher
Neo Lay Teng Windran (Ms) Teacher
Praveen Kumar (Mr) Teacher
Tan Yen Leng (Ms) Teacher
Yoon Chee May Patricia (Ms) Teacher

Chinese

Name

Designation

Yuan Feng (Ms) HOD / Chinese Language
Lei Huichun (Ms) HOD / SAP
Florence Lim Jie Ru (Ms) SH / SAP & Bi-Cultural
Ding Moy Lee (Ms) Teacher
Han Lee Kwang (Mr) Teacher
Lee Wan Yin (Ms) Teacher
Lin Chunhai (Mr)Teacher
Lu Lu (Ms) Teacher
Ong Cher Tat (Mr) Teacher
Tan Ching Sing (Ms) Teacher
Tan Mang Shan (Ms) Teacher
Phang Szie Voon (Ms) Teacher

Mathematics

Name

Designation

Loh Yeong Jing Elenda (Mrs) HOD / Mathematics
Koh Yew Kiat (Mr) HOD / CCA
Teng Chai Chew (Mr) LH / Mathematics
Chan Yan Khim (Mrs) ST / Mathematics
Chang Yueh Fong (Ms) ST / Mathematics
Kan Kong Keat (Mr) Teacher
Leow Pei Yin (Ms) Teacher
Ng Li Ping (Ms) Teacher
Ng Yong Min (Mr) Teacher
Nur Badriah Mirza Abdul Matin (Ms)  Teacher
Png Chin Yuen Marianne (Ms) Teacher
Praveen Kumar s/o Vadevelu (Mr) Teacher
Susan Neo Choo Geok (Mrs) Teacher
Wu Yao Quan Teacher 

Science

Name

Designation

Ong Siok Lee (Mrs) HOD / Science
Chia Kian Boon Edwin (Mr) SH / Physics
Lee Kim Hong (Ms) ST / Chemistry
Lucy Yeo (Ms) ST / Chemistry
Teo Seck Tuan (Mr) ST / Biology
Dominic Varella (Mr)  Teacher 
Eugene Lee Kee Ming (Mr) Teacher
Farrah Diba Mohamed Tahar (Ms) Teacher
Goh Kok Li (Mr) Teacher
Lee Shiao Pey (Ms)Teacher
Lim Wei Hao (Mr)Teacher
Lum Wai Mei (Ms) Teacher
Ngo Mei Zhi Mabel (Ms) Teacher
Seah Sheng Zhi (Mr) Teacher
Sim-Teo Wei Min Stephanie (Mrs) Teacher
Sri Nirdawati Bte Asjayani (Ms) Teacher
Tao Yi Jun (Ms) Teacher
Charlotte Lim Sock Hoon (Ms) Flexi Adjunct
Lee Soo Hoon Patricia (Mrs)  Flexi Adjunct 

Humanities 

Name

Designation

Kamaludin B Bahadin (Mr) HOD / Humanities
Choo-Lim Qing Yi (Mrs)HOD / CCE 
Goy Wee Peng Edmund (Mr) School Staff Developer (SSD)
Shariffa Aminah (Ms) Year Head
Tan Xian Jing (Mr) SH / ICT
Seah Ching San, Paul (Mr) SH / Student Management
Wong Xiu Yan (Ms) ST / Social Studies
Ang Hui Min (Ms) Teacher
Kimberly Teh (Ms)Teacher
Kong Rui Jia (Mr) Teacher
Mohamed Fairoz Bin Nordin (Mr) Teacher
Tan Mei Ling Mandy (Mrs) Teacher
Tan Kok Wah (Mr) Teacher
Zarifah Binte Mohamed Yusop (Ms) Teacher 

PE, Aesthetics and ICT

Name Designation
Suresh s/o Sivakadacham (Mr) HOD / PE & AES
Sylvia Roche (Mrs) Year Head
Low Hwang Chee (Mr) HOD / ICT
Chong Shao Hong (Mr) SH / PE
Tan Lin Chuan (Mr) Assistant Year Head
Alex Yeo Han Rong (Mr) Teacher
Fernandez Jeremy Joel (Mr) Teacher
Ho Wei Sin (Ms)Teacher 
Koh Kim Huat Nicholas (Mr) Teacher
Lee Hui Min Germaine (Ms)Teacher
Lim Khoon Guan (Mr) Teacher
Nicholas Ong (Mr) Teacher
Quek Ke Li (Ms) Teacher
Risliana Mohd Idris Moey (Ms)Teacher
Seow Kee Wen Melvin (Mr)Teacher
Sim Mei Lin Diana (Ms) Teacher
Tan Yew Meng Daniel (Mr) Teacher
Thng Shalyn (Ms) Teacher
Toh Wern-Ai Chloe (Ms)Teacher

Allied Educators

Name Designation
Gladys Chia (Ms) PTSC
Benjamin Png (Mr) ECG Counsellor
Chan Shen Tzy Lionel (Mr) Senior School Counsellor
Lim Pei Ying (Mdm) Allied Educator / Science
Nor Rafidah (Ms) Allied Educator / PE 

Executive and Administrative Staff

Name Designation
Ang Lye Kim (Ms)Admin Manager
Eileen Khoo (Ms)Admin Manager 
Richard Han (Mr) Operations Manager 
Eu Siew Lian (Mdm) Technical Support Officer / AVA
Ng Guek Eng (Mdm) Technical Support Officer / Lab
Nurhidayati (Ms)Technical Support Officer / Lab 
Mak Yeow Nam (Mr) Technical Support Officer / D&T
Wan Buck Ching Julia (Ms) Corporate Support Officer
Tham Lai Tong Geraldine (Ms) Corporate Support Officer
Li Wei Jie Lydia (Ms) Corporate Support Officer
Siti Nur Atikah Ishak (Ms) School Programme Executive 
Lee Chiew Thong (Mr)  Support Staff / Lab Tech 
Mah Choi Chue (Mdm)  Support Staff / Receptionist 

ICT Staff

Name

Designation

Wong Teck Shim (Mr) ICT Associate
Ico Glen Serrano (Mr)ICT Trainer 
Nasharuddin Yusof (Mr) Technical Assistant